avort sau..?

Contraceptie

Postata de ioan viorel1 cu 15 ani in urma.

am si eu o intrebare...cam urgenta....exista alta metoda de a indeparta sarcina(descoperita imediat!) inafara de avort? am auzit vorbind pe cineva de un tratament cu ovule sau asa ceva....exista solutii de genul asta?

Raspunsuri (9)

ioana155

acum 15 ani

Ma indoiesc. Exista pilula de a doua zi, pe care o poti folosi in primele 48-72 de ore de la fecundatie, asta in conditiile in care esti sigura ca ,,ai calcat pe bec". Dar daca sarcina este descoperita, cum zici tu, mai tarziu de 72 de ore, alte metode decat intreruperea de sarcina, la medic, sunt extrem de indoielnice si riscante. Doar nu mai suntem pe vremea lui Ceausescu. Mergi la un medic ginecolog, este cel mai bine.

Claudia68110652

acum 15 ani

nu te sfatui sa faci ceva cu pastile deoarece medicul mia spus ca sunt ineficiente si periculoase pentru viata si sanatate. este binecunoscuta metoda de contraceptia VACUUM care se face de la 3 la 7 saptamini de sarcina. nu este atit de periculoasa ca avortul, e ceva mult mai simplu si mai inofensiv.

Elena991510

acum 15 ani

in ce onsta metoda vacuum?? nu am mai auzit de aceasta metoda

Claudia68110652

acum 15 ani

probabil nu o cunosc si nu prea o folosesc toti medicii. nustiu cum sa explic ceva asemanator cu avortul dar are loc cu un aparat care prin vacuum extrge din nauntru sarcina. eu am folosit aceasta metoda si doar cu anestezie locala, nu ma durut deloc si nici pe urma nu ma durut si nu am avut nici un fel de urmari negative. cei drept am fost la un specialist ff bun.

vlad26

acum 15 ani

Daca iti doresti copii pe viitor, incearca sa faci avortul numai la un medic, nu lua folosi alte metode recomandate la coltul blocului. Sper ca ai citit la timp raspunsul Cristinei pentru a lua pilula de a doua zi, Postinor si ca ea si-a facut efectul.

Dorina6899908

acum 15 ani

Orice indepartare a sarcinii se numeste avort ,depinde acum de metoda.Cea mai indicata este cea medicala, intr-un cabinet de specialitate,facuta de un medic.

Eugen37135054

acum 15 ani

mai exista metoda avortului medicamentos....si credema ca e foarte buna.am patit si eu asta..din pacate.intra pe www.mbcal.ro
doctorul este o persoana foarte de treaba.garantez.d fapt cred ca este cea mai buna metoda inventata vreodata.multumesc si bafta.

geo26

acum 14 ani

parerea mea este sa te duci la ginecolog si sa-ti dea pastile contraceptive.eu am facut 3 avorturi si crede-ma ca nu e bine.iau pastile de 2 ani si ma simpt perfect.

cristina

acum 13 ani

buna ziua am si eu o intrebare sunt insarcinata in 4 saptamani si vreau sa fac avort.o sa fie mare sau mic bebelusul?si cat dureaza?cam de marimea cui este bebelusul cand fac avortul de 4 saptamani.va multumesc.