Ar putea sa fie o posibila sarcină dacă am făcut neprotejat în primele 7 zile de luarea pastilelor?

Contraceptie

Postata de Ralu254 cu 3 luni in urma.

Bună ziua! Am început să iau anticoncepționale (Logest) din prima zi de menstruatie, și era recomandat să faci sex protejat în primele 7 zile de la luarea anticoncepționalelor, iar eu am făcut în a 3 a zi de menstruatie neprotejat. Ar putea să fie o posibilă sarcină ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Raspunsul la aceasta intrebare depinde de mai multi factori, inclusiv de tipul de contraceptie pe care il folositi. Desi multe anticonceptionale pot incepe sa functioneze imediat, unele pot necesita mai mult timp.

Asadar, daca ati avut relatii sexuale neprotejate in primele 7 zile de la inceperea contraceptiei, exista o sansa, desi mica, de a ramane insarcinata, in functie de tipul dvs. de anticonceptionale si de momentul ciclului dvs. menstrual in care a avut loc contactul sexual neprotejat.

Totusi, tinand cont ca Logest este un contraceptiv hormonal combinat, acesta ofera protectie din prima zi de administrare, daca este luat in prima zi a menstruatiei.

Totodata, este foarte important sa faceti testul de sarcina in cazul in care menstruatia intarzie sau sunt prezente simptome de sarcina. Daca rezultatul este pozitiv sau daca avetii nelamuriri, cel mai bine este sa va adresati medicului ginecolog pentru a primi sfaturi specifice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/nu-ratati-aceste-semne-timpurii-ale-sarcinii_19715