anticonceptionalele

Contraceptie

Postata de ana_abcdef cu 13 ani in urma.

am luat la prescriptia medicului ginecolog anticonceptionale marvelon 21.am inceput sa le iau din a 5-a zi de ciclu menstrual.asta inseamna k ar trb sa iau cu 5 mai putin,adica dor 16 din ele?as dori va rog,un raspuns urgent,pentru ca deja am luat primele 16 pastile.

Raspunsuri (10)

Sheila

acum 13 ani

Vei administra toate cele 21 de pastile si apoi vei face o pauza de 7 zile, in a 8 a zi vei incepe un nou blister.
In acest interval ar trebui sa apara menstruatia.

ana

acum 13 ani

chiar daca nu am inceput pastilele in prima zi de ciclu menstrual,ci in a cincea?

Iuli

acum 13 ani

DA! Si trebuia sa vb cu medicul despre aceste lucruri! La 2-3 zile dupa ce le intrerupi incepe sangerarea. Presupun ca nu vrei un ciclu de 18 zile, nu?

ana

acum 13 ani

multumesc mult de raspunsuri!

vio

acum 13 ani

cum trebuie sa iau anticonceptionalele?e pt prima data

vio

acum 13 ani

dupa a cata zi de ciclu?

ursuletz

acum 13 ani

le iei incepand cu prima zi de sangerare.de exemplu daca astazi e prima zi de sangerare,iei pastila de duminica.si tot asa pana la ultima

ursuletz

acum 13 ani

dar gasesti f multe informatii si pe prospect

Andreea

acum 9 ani

Buna ziua iau marvelon 21 de 7 zile am luat din prima zi cand mi''''a venit menstruatia dar mi''''a curs foarte puțin dupa care am mai sangerat 2 zile la fel de puțin si mi sa oprit menstruatia.nu am mai luat pana acuma anticonceptionale:este normal asa? Multumesc

andreea

acum 9 ani

Buna,am luat si eu prima pastila in prima zi de menstruatie..dupa ce le iau pe toate 21 fac pauza si in ziua in care imi vine menstruatia iau urmatorele pastile?