Anticonceptionalele si vitaminele pentru ochi

Contraceptie

Postata de Ronny85 cu 11 ani in urma.

Bine v-am gasit!

Iau anticonceptionale Novynette de ani buni si nicioadata nu am avut probleme, Dar adevarul este ca am evitat sa iau aproape orice fel de medicamente.

Problema este ca arat foarte palida si cearcane, am slabit la fata ingrozitor si de vreo 2 luni iau zilnic o capsula de multivitamine despre care am citit aici ca nu ar scadea efectul contraceptivelor.

Intrebarea este daca voi lua (pe langa acele multivitamine si minerale) si capsule cu vitamine pentru ochi - exista riscul diminuarii efectului contraceptiv??? E vorba despre cele marca d.m. .

Pe prospect Novynette nu specifica decat de antibiotice si alte medicamente specifice unor boli grave. De vitamine si minerale nu se specifica niciunde.

Astept raspuns urgen!!

Va multumesc.

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ar fi indicat sa consultati un medic internist pentru evaluare medicala si decelarea cauzei "paliditatii ". Este bine sa rezolvati cauza.

Ronny85

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns, dar nu mi-ati raspuns la intrebare.

Capsulele pentru ochi cu vitamine anuleaza efectul anticonceptionalelor Novynette?????

Aceste capsule contin vitaminele A, E, C B2, Zink, Luteina, Zeaxintina, extract de afine.

*** Am fost acum 2 ani la urgente la unul din spitalele noastre romanesti, din cauza ca nu puteam sa respir, in mod inexplicabil as spune, se intampla mai mult seara. Efectiv oxigenul nu ajungea in plamani!!!!! Si stiti care a fost explicatia dr. internist??? Stresul, cica!!!! Mi-a administrat un calciu injectabil, m-a ascultat la plamani, a facut un EKG, totul fiind in regula.....Am plecat acasa asa cum am venit, dezamagita de sistemul nostru de sanatate.

Acum sunt in strainatate, spitalul are regim hotelier, insa momentan nu beneficiez de asigurare, caci inca nu am un job stabil.

De aceea incerc sa gasesc un raspuns la problemele mele aici, caci stiu ca pe acest forum sunt doctori buni, care isi fac timp si pentru noi cei care nu putem ajunge la un spital sau ma rog, nu ne permitem.

eva40

acum 11 ani

cred ca sunteti invadata de paraziti intestinali...nu luati vitamine ca ii hraniti.Dulciurile si lactatea este la fel contraindicat.
Pentru vedere va trebuie Lutein Plus,este natural,din loboda.Eu asta folosesc si ma ajuta fff mult.Pt deparazitare Paraprotex de 3x1 pe zi.Surpriza va fi mare cand vei observa ca va simtiti din nou minunat.
cititi pe www.***.ro mai mult despre astea
o zi fumoasa

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Capsulele pentru ochi mentionate nu anuleaza efectul anticonceptionalelor.

Ronny85

acum 11 ani

Ok multumesc pentru raspuns.

eva40

acum 11 ani

perfect adevarat