Anticonceptionalele si efectele secundare asupra ficatului

Contraceptie

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

iau yasmin de 7 luni, greutatea imi este acceasi ca si la inceput(de cand iau yasmin)am luat la recomandarea ginecologului ,candida si infectii,as dori sa stiu ce anume pot lua pt scaderea concentratiei de colesterol si pt combaterea efectelor secundare ale anticonceptionalului? .. medicul ginecolog nu a mentionat nici un lucru aspura efectelor secundare care chiar daca sunt rare tot exista riscuri .as vrea sa stiu aceste lucruri stiu ca sunt medicamente pastile sau ceaiuri. multumesc anticipat

Raspunsuri (10)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Steliana,
Ai probleme cu colesterolul si alte efecte secundare ale anticonceptionalelor, sau vrei doar sa stii ce ai putea lua in caz de...?
Vrei sa previi sau sa combati?

ciucalau

acum 15 ani

buna , as vrea sa previn , am citit intro revista naturista ca sucul si fructele de grepfruit sunt bune pt ficat ma refer ca remediu naturist ....
acum nu stiu sigur mai bine imi spui tu ca esti in domeniu si mai informat ...multulesc anticipat.
stelliana

simona166117244

acum 15 ani

Buna Steliana,
Citeam zilele trecute ca studii recente arata ca sucul de grapefruit, asociat cu medicamente poate da efecte negative. Iar femeiele care iau anticonceptionale si consuma mult suc de grapefruit pot ramane insarcinate.
Asa ca...parerile sunt impartite
Ceea ce-ti pot spune este ca si eu am luat anticonceptionale timp de 4 ani, fara sa imi afecteze in vreun fel ficatul (cu ani in uram am avut hepatita).
Pentru ati proteja ficatul eu zic ca ar fi bine sa limitezi consumul de prajeli, carne grasa(axeaza-te pe carne de pui, pste, vita), tocaturi, excesul de sare...Fara oboseala, stres, ca toate le suporta ficatul. Multe legume, fructe, supe, manacre gatita la cuptor...
Iar pt o cura cu suc de fructe poti combina grapefruitul cu portocala, mandarina, lamaie, mar, morcov.
Pe perioada rece eu beau in fiecare zi un suc de fructe, facut in casa si ma simt foarte bine; n-am mai racit, imunitate crescuta, etc.
Sanatate maxima!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Eu iau anticonceptionale diane 35 de aproximativ 7 luni si m-am ingrasat mult in perioada asta nu am avut reactii secundare la pastile dar ma ingrijoreaza faptul ca ma ingras si nu o sa mai pot slabi ce alta metoda contraceptiva pot folosi?Va multumesc.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

AM 36 DE ANI SI I-AU MARVELON,AM PATRU COPII SI AS DORII SA STIU DACA IMI VA AFECTA CUMVA SANATATEA.nu ar fi o problema daca as lua in greutate fiindca sunt sp***a, datimi si mie un raspuns

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua, vreau sa va spun ca i-au anticonceptionale de 6 ani neintrerupt si nu am avut nici o problema de sanatate.Acum nu mai gasesc aceste pastile Triquilar,eu le foloseam pt ca imi ingrosa mucusul cervical, deoarece am o rana pe col si in timpul contactuli nu sangerez.
Acum in farmacii nu mai gasesc aceste pastile, ce alte medicamente asi lua, nu neaparat anticonceptionale, pentru ingrosarea mucusului cervical?

comentarii utilizatori

acum 14 ani

bunaziua am 25 de ani si iau aniconceptionale desorele si nu ma simt bine de la ele as dori sa le schimb doct ma sfatuit sa iau yasmin dar am uitat treb sa termin folia de desorele si fac pauza o luna sau astept cele sapte zile si a opta o iau multumesc

caty

acum 13 ani

am si yo o intrebare la voi..sunt noua p aici..am inceput sa iau milligest,asta e a 2 a luna si as vrea sa,mi spuneti daca in timp pot avea consecinte de la contraceptive in general..multumesc

eu

acum 13 ani

va rog vreau si eu sa stiu daca fac cura de lamaie afecteaza anticonceotionalele yaz ?urgent !!!!

anonim10

acum 11 ani

buna ziua eu sunt insarcinata si mi sa aflat la analize ca am hepatita b.mai trebe sa fac testu de confirmare. eu nu am fost nici odata bolnava.si m-am gandit daca nu cumva este de la pastilele contraceptionale.ca se spune tot timpu ca afecteaza ficatu pastilele astea.sau ar putea sa fie o greseala la analize?va rog frumos sa imi raspundeti repede?multumesc