anticonceptionalele si antibiotice?

Contraceptie

Postata de ana_abcdef cu 12 ani in urma.

Buna ziua! iau marvelon 21 si mi a prescris acummedicul de familie moldamin injectabil, care din cate stiu este un antibiotic. le pot face fara sa aiba vreun efect asupra anticonceptionalelor. auzisem ca nu trebuiesc luate impreuna pentru ca le stopeaza efectul contraceptiv

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

efectul contraceptiv este redus pe durata utilizarii antibioticelor, astfel ca vor fi necesare masuri de protejare suplimentare (de tip bariera) pe durata tratamentului.

dunsyl

acum 10 ani

Buna ziua. Iau anticonceptionale dessorele de circa 1 an de zile. Ieri am avut contact sexual neprotejat si azi trebuie sa iau zinnat pentru o raceala puternica. Intrebarea mea este daca.pentru contactul sexual de iwri sunt protejata?