anticonceptionalele rigevidon

Contraceptie

Postata de nyko_8283 cu 11 ani in urma.

am si eu o intrebare iau anticonceptionale de vreo-o 5 ani si am mai facut pauza intre ele .dar acuma de 2luni nu le-am mai luat k nu am mai avut nevoie si in una din zile am avut contact sexual si seara pe la o bucata mi-am adus aminte si am luat doua o data,si intrebarea mea ar fi...exista riscul ca sa raman insarcinata .va multumesc
si va rog k sa-mi raspundeti

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, exista risc de sarcina. Rigevidonul nu este un contraceptiv de urgenta; el asigura contraceptia in cazul administrarii regulate; intervalul dintre 2 administrari nu trebuie sa depaseasca 36 de ore, atfel nu este inhibata ovulatia.
Deci, cele 2 pastile luate odata nu asigura contraceptia.

nyko_8283

acum 11 ani

si mai am o intrebare la dumneavoastra daca am luat in continoare pastilele tot acelasi risc exista?

tina

acum 11 ani

am si eu o intrebare.daca acum iau novynette trebuie sa mai fac pauza ca sa incep sa iau revigidon

dana

acum 11 ani

eu iau de 7 ani rigevidon credeti ca ar fi suficient 1-2 luni de pauza?ms

dana

acum 11 ani

BUNA!ai facut pauza intre ani ca eu iau de 7 ani si as vrea sa fac o pauza dami un sfat ms