anticonceptionalele QLAIRA sau YAZ

Contraceptie

Postata de adfly cu 12 ani in urma.

am fost la medicul ginecolog si mi.a scris pe reteta amandoua yaz si qlaira nu stiu pe care sa aleg....e prima data cand folosesc si as vrea sa stiu care este diferenta dintre cele doua?

Raspunsuri (6)

busuiociuliana

acum 12 ani

am si eu o intrebare pt tn....cand ai fost la ginecolog pt ati prescrie pastilele ti-a facut si un examen ginecologic?

adfly

acum 12 ani

nuh m.a trimis sa.mi fac testul papanicolau

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

doar unul dintre acestea se poate lua, in nici un caz amandoua in acelasi timp.
yazmin contine drospirenona 3mg si etinilestradiol 0.03mg.
qlaira contine estradiolum si dienogestum.
ambele sunt contraceptive orale combinate (estroprogestative).

Anamaria

acum 12 ani

Buna. Eu am folosit Qlaira si iti recomand sa folosesti asta. Sincer nu stiu cum e yaz dar inainte am folosit Diane35 si era sa innebunesc de la ele, eram foarte emotiva, instabila. Pentru mine Qlaira e excelent si mai presus de toate nu mi-am pierdut libidoul, lucru care se intampla automat cu Diane.

carla

acum 12 ani

Buna. eu am folosit Yaz. Qlaira sunt mai evoluate. aman2 sunt de la bayer sunt cele mai bune. dar qlaira este forma mai evoluata a lui Yaz. chiar acum mi-am cumparat si azi incep cu qlaira.

maria

acum 10 ani

Sunt bune qlaira sunt mai eficiente ca yasmin va rog sa imi ras