anticonceptionale

Contraceptie

Postata de onioana cu 9 ani in urma.

De cate ori pe zi poti avea contact sexual cand iei anticonceptionale?astept raspuns multumesc

Raspunsuri (4)

Marius

acum 9 ani

Nu are relevanta de cate ori poti avea contact sexual, putand avea relatii sexuale de ori de cate ori doresti. In cazul in care tratamentul anticonceptional ar da gres (sanse destul de reduse), cu cat sunt mai multe acte sexuale, cu atat ar creste riscul de a ramane insarcinata.

Marius

acum 9 ani

Postez si referinte in legatura cu riscul de esec al tratamentului anticonceptional: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3638209/pdf/nihms458000.pdf (Although the lowest reported pregnancy rate for the combined pill during typical use is 0%
[24–25], recent studies indicate that pregnancies do occur, albeit rarely, during perfect use
[26,27]. Hence, we set the perfect-use estimate for the pill at the very low level of 0.3%. The
lowest reported pregnancy rate for the progestin-only pill exceeds 1% [28,29]. It is likely
that the progestin-only pill is less effective than the combined pill during typical use, since
the progestin-only pill is probably less forgiving of nonadherence to the dosing schedule.
Whether the progestin-only pill is also less effective during perfect use is unknown)

onioana

acum 9 ani

inca o intrebare:dupa cat timp isi fac efectul daca nu sunt administrate inca din prima zi a menstruatiei?dupa terminarea acesteia.:)

aspen

acum 9 ani

De cate ori te tine ***