anticonceptionale

Contraceptie

Postata de andrei189103429 cu 15 ani in urma.

...m-am casatorit acum trei luni, si am o viata de famile fercita...e totul ok...am inceput sa iau si anticonceptionale, insa in ciuda folosirii acestora teama de a ramane insarcinata este din ce in ce mai mare...si nu e vorba ca nu ne dorim un copil,ba dimpotriva, insa cred ca nu este tocmai momentul oportun(mai sunt inca foarte multe lucruri de facut)... nu stiu, nu pot sau mai degraba nu vreau sa cred in eficacitatea anticonceptionalelor (Yasmin)...ajung sa evit ejacularea inauntru...parere...cata incredere trebuie sa am in folosirea pastilelor ac***a in vedere ca le iau regulat potrivit prospectului? Chiar daca ejacularea are loc inauntru, utilizarea pastilelor inlatura ideea de-a ramane insarcinat? Rog un raspuns. Mersi mult.

Raspunsuri (1)

adriana36106933

acum 15 ani

anna,nu-ti mai intrerupe cele mai placute momente ale actului sexual degeaba.Anticonceptionalele orale actioneaza la nivel hormonal inhiband ovulatia.Nu ai ovul,nu ai ce fecunda.LAsa-l fara grija sa ejaculeze in tine,pt ca ele au siguranta 99%.Dar ai grija:cand te vei hotara sa ai un bebe ,astepti cam5-6 luni de la intreruperea anticonceptionalelor.