anticonceptionale

Contraceptie

Postata de jamilla cu 12 ani in urma.

As dori sa stiu ce anticonceptionale as putea sa iau, fara sa consult medicul. Multumesc

Raspunsuri (4)

laura

acum 12 ani

Este neaparata nevoie sa consultati medicul,nu se iau dupa ureche,si in urma discutiilor si istoriul dv de boli,va recomnada anticonceptionalele potrivite...

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa apelati la un cabinet de planning familial , pentru a alege metoda potrivita de contraceptie (de bariera, hormonala)

TataNicu

acum 12 ani

Puteti lua orice daca nu vreti sa consultati medicul, dar sa nu apelati dupa ce ati dar gres.

ellyza

acum 12 ani

buna ziua, sunt elena si vreau sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu o prblema, va rog din suflet si sa-mi raspundeti cat mai repede pentru ca sunt foarte ingrijorata. Eu iau anticonceptionale Yasmin de 4 luni merg pe a 5 a luna de caNd de iau, fara a le intrerupe si fara a uita vreo pastila, le iau in fiecare zi timp de 21 de zile la aceeasi ora. medicul mi le-a recomandat, si prima data cand le-am luat medicul ginecolog mi-a spus sa le iau din ziua a cincia de ciclu, asa am facut si am mers incontinuare. 21 de zile luat pastile si 7 zile pauza apoi din ziua a 8 le reiau…..acum urmeaza problema care ma ingrijoreaza. am terminat ciclul pe data 9 martie, iar pe data de 10 martie am luat prima pastila de Yasmin, desi in aceea zi mai mi-a curs ceva, dar f putin. iar ieri pe data de 12 am avut un contact sexual cu prietenul meu dar neprotejat si a mai si ejaculat in mine (si-a dat drumul in mine). deci dupa 3 zile de luat anticonceptionale si dupa ce am facut sex neprotejat si a mai si ejaculat in mine, exista sanse sa raman insarcinata?….eu am vb cu el si mi-a spus ca nu ar fi o problema…mai ales daca i-au anticoncep. dar va rog din suflet sa-mi rasp si sa ma lamuriti si pe mine, sau sa ma sfatuiti si sa-mi spuneti ce sa fac…va rog!