anticonceptionale

Contraceptie

Postata de andreea.p cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am 20ani si am luat 2 ani anticonceptionale.M-am hotarat sa fac o pauza.In prima luna de pauza mi-au intarziat aprox 3 zile iar acum in a doua luna mi-au intarziat deja 6 zile de la data normala.Am facut sex protejat.Am de ce sa ma ingrijorez?Cate zile maxim imi pot intarzia?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in primele luni de la intreruperea contraceptivului oral, exista o perioada de reglare a ciclului menstrual (ovulator), deoarece in timpul administrarii acestora a existat o inhibitie a ovulatiei.