anticonceptionale

Contraceptie

Postata de mihaela laura cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Iau anticonceptionale de 4 ani,iar saptamana aceasta trebuia sa iau pastila..mai exact marti,dar eu am luat-o azi(joi),iar aseara am intretinut relatii sexuale cu sotul meu.Intrebarea mea este daca se poate sa ramai insarcinata?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

textul dvs nu ofera informatii clare cu privire la modalitatea de administrare a contraceptivului: ati inceput un nou blister joi? sau ati uitat drajeul de marti?
daca aveti o intarziere mai mare de 12 ore fata de ora la care luati contraceptivul, nu sunteti protejata impotriva sarcinii. trebuie sa folositi o metoda contraceptiva suplimentara pana la terminarea blisterului. Cititi cu atenite sectiunea “Precautii contraceptive suplimentare”.

mihaela laura

acum 12 ani

Trebuia sa incep un nou blister marti,prima pastila dupa menstra,dar am uitat si am
luat azi