Anticonceptionale

Contraceptie

Postata de Niccole cu 12 ani in urma.

Buna seara! Numele meu este Nicoleta, am 23 de ani si iau de un an anticonceptionale. S-a intamplat sa iau prima pastila dintr-un blister luna aceasta, iar dupa aproximativ jumatate de ora am avut diaree, scaun moale, nu foarte apos insa. Neac***a incredere in eficacitatea acestei pastile, intr-o ora si 20 de minute de la momentul scaunului am luat alta, pentru a fi sigura ca nu vor fi probleme. V-as ruga sa-mi spuneti daca am procedat gresit luand o a doua pastila dupa doua ore de la luarea primei si ce repercusiuni pot suporta. De asemenea, am citit ca pentru a nu fi absorbita pastila in corp trebuie sa se produca 3-4 scaune moi, deshidratare etc... Eu am avut unul totusi, insa temerea a persistat, motiv pentru care ma confrunt cu aceasta situatie. Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in functie de tipul de anticonceptional folosit, la administrarea mai multor pastile, puteti sa nu aveti nici un efect secundar, sau sa apara greata varsaturi pana la sangerari vaginale, dar ac***a in vedere situatia dumneavoastra nu cred ca ati avut nici una din aceste manifestari.
in rest, trebuie sa respecati indicatiile din prospect, unde sunt specificate si aceste situatii in care luati mai mult de o pastila sau uitati sa luati pastila, etc.

va urez o zi buna

mihaela

acum 10 ani

Buna seara,am si eu o problema iau acc belusha si am luat primul rand bn si la al doilea rand knd l-am inceput am gresit in loc sa iau pastila 8 am gresit si am luat 14 si am av si contact sexual,ce sa fac risc sa raman insarcinata. Va rog ajutati-ma.