anticonceptionale

Contraceptie

Postata de ralucamaria1986 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

Incep prin a spune ca folosesc anticonceptionale de aproape 3 ani si nu am avut nici o problema legata de intarzierea ciclului menstrual. Am uitat insa sa iau a 13-a pastila din blister...si cd mi-am dat seama..trebuia sa o iau deja pe a 14-a....in ziua urmatoarea am inceput sa sangerez serios...nu am avut relatii sexuale dupa ce am uitat pastila....si mi-am facut si 2 teste de sarcina din care a reiesit ca nu sunt insarcinata...in cateva zile ar trebui sa am ciclu din nou.....
Este cumva o dereglare a organismului de care nu trebuie sa ma ingrijorez prea tare...sau este necesar un consult ginecologic urgent?
Va multumesc

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 13 ani

Este normal sa apara sangerarea daca uiti sa administrezi o pastila. Un consult nu strica dar nu are ce sa-ti spuna prea multe. Fa pauza de 7 zile sau cum le administrezi tu (depinde de firma) si o sa vezi ca luna viitoare va veni la timp

creatza_creatza

acum 13 ani

buna! am o intrebare... am cumparat 3 nuvaring (sunt plecata din tara pt urmatoarele 3 luni) si as dori sa stiu cum se pastreaza!
de la farmacie mi s-a spus ca trebuie tinute la frigider, pe net am vazut ca trebuie pastrate la temp camerei...eu le-am tinut la frigider 3-4 zile, iar acum le pastrez la temp camerei...credeti ca au fost afectate in vreun fel? exista riscul sa se fi degradat?
va multumesc!

Sheila

acum 13 ani

pt creatza
Nu cred ca s-au degradat dar ar fi bine sa le ti cum zice in prospect adica la 15-30 de grade. Eu cred ca optim ar fi sub 25 dar de, daca asa zice prospectul. dar cred ca si acolo unde esti tu plecata gaseai in varmacii nuvaring