anticonceptionale

Contraceptie

Postata de amyy05 cu 14 ani in urma.

Buna ziua.
Va rog sa imi spune-ti dupa cat timp trebuie sa faci pauza la anticonceptionale?trebuie facuta pauza dupa o perioada>?cat trebuie sa dureze pauza?
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Oana

acum 14 ani

Buna Amyy,

Parerile medicilor sunt impartite in ceea ce priveste acesta pauza:
- majoritatea considera ca nu este necesara;
- cei care o recomanda recomanda o pauza anuala de 1-3 luni.

Mie medicul nu mi-a recomandat pauza; am mai adresat aceasta intrebare si altor ginecologi si am primit acelasi raspuns: nu este necesara decat daca vrei tu.

Important este ca pe perioada administrarii de anticonceptionale sa mergi periodic la medic (mai ales daca apar modificari/simptome neobisnuite) si cel mai important, sa iei un protector hepatic.

Toate cele bune!

amyy05

acum 14 ani

multumesc mult de tot.Da intradevar parerea medicilor este impartita de aceea am vrut sa stiu ce sfaturi au primit si alte persoane.Eu le iau de doi ani,dar totul e ok nici un simptom neobisnuit.Poti sa imi dai mai multe detalii despre protector hepatic?
O zi frumoasa iti doresc!

Sheila

acum 14 ani

Din cate sti anticonceptionalele afecteaza ficatul
Hepatoprotectoarele sunt recomandate persoanelor care sunt supuse administrarii medicamentelor pe termen lung.
Acestea sunt suplimente alimentare cu rol de protectie al celulei hepatice.
Protectorul hepatic este din plante.

alina

acum 14 ani

Eu fac in fiecare luna pauza aceea de 7 zile, iar la cateva luni - 6 luni, mai mult sau mai putin - sau la cel tarziu un an, fac pauza de 2-3 luni. Acum depinde de tine...