Anticonceptionale

Contraceptie

Postata de SeeG cu 14 ani in urma.

Se pot lua anticonceptionale fara a exista viata sexuala la o femeie.Va multumesc

Raspunsuri (4)

cristina0606

acum 14 ani

da se pot lua daca ti le prescrie medicul. eu personal nu ti le recomand nici daca ai viata sexuala nici cand vei avea, iti fac numai rau,mie mi-a fost invatare de minte, anticonceptionalele nu fac altceva decat sa-ti dea viata peste cap din toate punctele de vedere, mie mi-a luat un an sa-mi revin dupa ce le-am luat. e alegerea ta.

Adrienne

acum 14 ani

Se pot lua la recomandarea medicului, in caz ca sunt probleme de natura hormonala,care afecteaza fie ovarele, fie frecventa ciclului menstrual, etc. Daca nu exista viata sexuala,deci nu este nevoie de contraceptie si nici vreo afectiune hormonala, nu vad dece ar trebui luate.

omnia

acum 14 ani

Buna,

Asa cum ti-a spus si SeeG, poti sa iei pastilele doar in conditiile in care ti le prescrie medicul; intradevar, pot avea reactii adverse si pot sa-ti deregleze organismul, dar acest lucru depinde de mai multi factori.
Daca vei lua pastilele in urma efectuarii unor analize, este f posibil sa nu simti nici o diferenta;
De regula, anticonceptionalele se recomanda (femeilor care nu au contacte sexuale) pentru a trata diverse probleme hormonale, dereglari mesntruale, chisturi, dureri in timpul menstruatiei.
Important este sa nu pleci de la idei preconcepute precum: clar ma voi ingrasa, sigur ma voi simti rau, etc, pt ca daca tu esti sigura ca in urma administrarii vei lua in greutate, chiar asa se va intampla (autosugestia), mai ales ca in prima luna, cel putin, pana ce organismul se va obisnui cu ele, e posibil sa te simti putin balonata, sa ti se umfla gambele, etc.
In momentul in care organismul se obisnuieste cu noua concentratie de hormoni, lucrurile revin la normal.

Multa bafta!

Mary

acum 14 ani

Am si eu o intrebare...i-au anticonceptionale rigevidon 21+7 si vreau sa fac un tratament cu panax ginseng pot sa am contact sexual in timpul tratamentului...sau nu?