anticonceptionale

Contraceptie

Postata de alimihaela cu 14 ani in urma.

as vrea niste sfaturi in legatura cu anticonceptionaLELE RIGEVIDON a mai luat cineva aceste pastile si cum se iau.

Raspunsuri (10)

alisa2

acum 14 ani

Citat:
as vrea niste sfaturi in legatura cu anticonceptionaLELE RIGEVIDON a mai luat cineva aceste pastile si cum se iau.

in principiu sint bune dar .......in totdeauna exista un dar.
anticonceptionalele se ia in prima zi cind iti apare singerarea,la o ora fixa cite 1 pe zi.dar nu te -as sfatui se iei de capul tau ca iti poate deforma corpul.ma refer ca o sa iei foarte mult in greutate.ar fi mai bine sa consulti un medic inainte de a incepe sa iei anticonceptionale.poate medicul de familie daca nu vrei sa te cuci la ginecolog.

omnia

acum 14 ani

Da..
Sunt ok.
Se iau ca orice anticonceptionale, 1/zi, preferabil la ore fixe.

Citat:
as vrea niste sfaturi in legatura cu anticonceptionaLELE RIGEVIDON a mai luat cineva aceste pastile si cum se iau.

raluca

acum 14 ani

Anticonceptionalele RIGEVIDON din cate stiu de administreaza in a 5-a zi a ciclului menstrual si se va continua timp de 21 de zile. Se va lua o tableta pe zi, daca e posibil sa fie la aceeasi ora a zilei, de preferinta seara. Apoi, administrarea se intrerupe 7 zile. Numai bine si sanatate

elena

acum 13 ani

anticonceptionalele rigevidon se iau a doua zi dupa ce ti a venit ciclul acum depinde de care ai daca sunt 21-7 le iei neintrerupt treci de la o folie la alta iar la a 3 sau a 4 pastila rosie sunt 21 albe 7 rosii ai menstruatie

andreea

acum 13 ani

pot sa imi aman menstruatia cu anticonceptionale cateva zile?

lyly

acum 13 ani

reactii adverse sunt iau de 3 zile astazizi amsimtit o durere in piept

Aura

acum 13 ani

despre rigevidon sfatul meu e sa consulti neaparat un ginecolog,sau citeste cu mare atentie prospectul.o spun din propria experienta!am luat rigevidon dupa spusele prietenelor!nu locuiesc in tara!si pot sa spun ca dupa 2 luni de cand le iau au inceput problemele!am inceput sa nu vad bine,dureri de cap,ciclu doar o zi si cu mari dureri,ce ma speriat ca mau luat durerile in piept in timp ce dormeam.am crezut ca e din cauza oboseli dar dupa o zi miau ajuns pastilele impreuna cu prospectul.cand lam citit miam dat seama ca toate problemele erau din cauza lor si nu de la oboseala!iritati de nu stiam la ce fac alergie(nici o data nu am avut problene cu acneea sau probleme de piele) dureri de stomac.acum am intrat si am citit prospectul la mai multe anticonceptionale,cam toate au acelasi efecte secundare.fiecare organism reactioneaza diferit si daca pt o prietena sunt bune asta nu inseamna ca sunt pt toate la fel!

daria

acum 12 ani

as vrea sa stiu daca regivedonul il pot folosi ca pilula de a doua zi

alina4you2

acum 12 ani

iau aniconceptionale Rigevidon de 2 saptamani , insa de asemenea iau si niste medicamente pentru Astm si pentru rinita alergica tratament care trebuie facut timp de 3 luni. Pot aceste medecamente sa influenteze efectul anticonceptionalelor?
Nu iau antibiotice. Va rog ajutati-ma cu un raspuns ...in afara de ... "du-te la un medic"

Madalina Maduu

acum 12 ani

Buna ! Am 16 ani :-D !
Are ceva daca iau anticonceptionale la varsta astaa??
Ce riscurii sunt daca iau de la varsta astaa ??