anticonceptionale yasmin

Contraceptie

Postata de ramona-florina121863 cu 10 ani in urma.

am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor micropolichistice si mi s-a recomandat administrarea de contraceptive yasmin. intrebarea mea este: contraceptivele sunt eficiente inca din prima zi? exista vreo sansa ca dupa 3 zile de administrare a acestora si a intretinerii unui act sexual neprotejat sa raman insarcinata? sunt nedumerita deoarece nu am mai folosit pana acum contraceptive.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Dacă începeţi să luaţi Yasmin în prima zi a ciclului menstrual sunteţi imediat
protejată împotriva unei sarcini. Puteţi începe, de asemenea, şi în zilele 2-5, însă, în acest caz,
asiguraţi-vă că folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (de exemplu, un prezervativ) pentru
primele 7 zile.

Carmen

acum 10 ani

Contraceptivele nu rezolva niciodata cauza ovarelor polichistice. Insa pot deregla complet un organism de altfel sanatos. Citeste si tu riscurile si reactiile adverse ale acestor medicamente.

Poti apela cu succes la un tratament naturist pentru chisturile ovariene, care nu are efecte secundare nedorite.

AMALIA ARV.

acum 2 ani

Cum ar fi? Carmen, ai urmat un astfel de tratament? As avea nevoie de un sfat.

Mirela

acum 7 ani

Incercati o cura de ovule naturiste Propolicium care topesc chisturile, fara efecte adverse si dupa cura faceti o ecografie pelvina sau transvaginala sa vedeti cu cat au scazut ca marime si daca ovarele s-au curatat complet.

Pe site-ul lor scrie ca topesc chisturile cu 1,5 cm pe cura. Mie mi-au curatat complet un ovar cu chisturi de 26-28 mm intr-o singura cura.