anticonceptionale yasmin

Contraceptie

Postata de andreeak cu 11 ani in urma.

Buna ziua sunt f ingrijorata intro privinta si am nevoie de un sfat.Iau anticonceptionale Yazmin si in a doua sapt de administrare am uitat un comprimat.L-am luat imediat ce miam adus aminte(mai exact dupa 11 ore).Problema este ca in ziua in care am uitat sa iau am avut contact sexual neprotejat.Oare am ramas insarcinata ?Va rog sami raspundeti.E nevoie de protectie suplimentara in urmatoarele 7 zile?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu exista risc de sarcina doarece intarziere administrarii a fost la mai putin de 12 ore de la ultima pastila . Eficacitatea contraceptivului se mentine. Nu este nevoie sa utilizati metode suplimentare de contraceptie.