Anticonceptionale yasmin?

Contraceptie

Postata de Utilizator11725654609 cu o luna in urma.

Buna ,iau Yasmine de 6 luni , am avut saptamana de pauza si acum ieri la ora 17:50 am inceput blister nou. Astazi la 17:50 am luat cea de a 2 a pastila. Doresc sa stiu daca esti necesar sa astept o saptamana pt a fi protejata sau este necesar astwptarea doar atu ci xamd le iei pt prima data? Cat de rapid raspuns!!!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In general, contraceptivele orale, precum Yasmin au efect contraceptiv imediat, atat timp cat incepeti sa le luati in prima zi a ciclului menstrual.

Oricum, daca le incepeti mai tarziu, ar putea fi nevoie de o protectie suplimentara (de exemplu, prezervative) timp de cel putin 7 zile.

Deci, daca ati inceput un nou blister dupa saptamana de pauza regulamentara, ar trebui sa fiti protejata imediat, fara a fi nevoie sa asteptati o saptamana.

Insa, acest lucru poate varia in functie de fiecare persoana in parte, de alti factori de risc pe care ii aveti sau de medicamentele pe care le luati in paralel.

In acest sens, cel mai bine ar fi sa va consultati cu medicul dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186