anticonceptionale vs donare sange

Contraceptie

Postata de Lucica9108008 cu 15 ani in urma.

donarea sangelui afecteaza cumva efectul pe care il au anticonceptionalele?

Raspunsuri (3)

Nora5

acum 15 ani

BUna
Din cate stiu nu, dar in timpul administrarii unor pastile nu ai voie sa donezi sange. Cred ca pe prospect, sau intreaba doctorul sau farmacistul cand iti recomanda

carmen658

acum 15 ani

Buna silviasilvia,
Din cate stiu eu nu e nici o problema sa donezi sange daca iei anticonceptionale. Nu pot dona sange pentru cel putin sase luni persoanele care au fost examinate endoscopic cu instrumente mobile, cele care au facut injectii, transfuzii sangvine, transplanturi, cele care au suferit operatii, care si-au facut tatuaje sau piercing, gravidele, precum si persoanele cu risc din cauza contactului apropiat cu bolnavi cu hepatita B, C sau HIV.
De asemenea, sunt exclusi cei care au avut febra si gripa.
Interzise permanent de la donarea de sange sunt insa persoanele care sufera de afectiuni cardiovasculare, ale sistemului nervos central, afectiuni ale sistemului respirator, alergii, afectiuni dermatologice si ginecologice, boli infectioase si parazitare, precum si afectiuni maligne. Numai bine.

Loredana

acum 13 ani

Se poate dupa donare sa-ti intarzie menstruatia?
Ma gandesc, poate ii ia organismului un timp mai indelungat sa se refaca, prin urmare, un efect ar fi intarzierea menstruatiei...:-?