Anticonceptionale si intarzierea menstruatiei

Contraceptie

Postata de Aanonimaa95 cu 8 ani in urma.

De 50 de zile nu mi-a venit menstruatia, insarcinata nu sunt pentru ca am avut contact sexual protejat(si am facut si 2 teste unu la 10 zile dupa ultimul contact sexual protejat si unu la 16 zile ca sa fiu sigura ca e totul ok si a iesit ca nu sunt insarcinata).
Intrebarea mea este: Pot lua anticonceptionale de acum sau trebuie sa astept neaparat menstruatia si de ce nu le pot incepe in orice zi.
Multumesc

Raspunsuri (4)

mary321

acum 8 ani

buna,daca nu ti-a venit menstruatia de aproape 2 luni, si testele ti-au iesit negativ, poti lua pastile cu hormoni ca sa-ti vina menstruatia. si dupa ce iti vine menstruatia poti lua contraceptive.

Alinaa

acum 8 ani

Daca ma duc la farmacie sa cer aceste pastile cu hormoni mi se pot da fara reteta? Ca farmacistele ar trebui sa stie ce sa imi dea si sa imi zica cum sa le iau.Mersi

mary321

acum 8 ani

se dau fara reteta cred. o sa-ti spuna ele ce sa iei.

Aanonimaa95

acum 8 ani

ok. multumesc frumso pentru ajutor