anticonceptionale si contraceptia de urgenta

Contraceptie

Postata de Caitlin cu 12 ani in urma.

am o nelamurire si as avea nevoie de ajutor va rog frumos
timp de 7 luni am luat anticonceptionale marvelon 21 dupa care am facut o pauza de 2-3 luni,iar acum am inceput din nou sa le iau.in timpul primului blister de tablete intr-o zi din greseala am luat doua table,deci le-am terminat cu o zi mai devreme.problema e ca am facut pauza de 8 zile si nu 7 cum ar fi trebuit dupa care am inceput cel de-al doilea blister de tablete.in a 7 zi de cand am inceput cel de-al doilea blister am avut un contact sexula neprotejat.
ideea e ca as vrea sa stiu daca exista riscul sa raman insarcinata?
ce ar trebui sa fac?
ma gandeam la contraceptia de urgenta dar nu stiu daca e recomandat tinand cont de faptul ca eu iau anticonceptionale
va rog frumos sa ma ajutati
va multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Inteleg ca ati luat contraceptivul oral 7 zile inaintea acelui contact. O astfel de contraceptie hormonala se mentine pe tot parcursul administrarii(administrat corect nu exista riscul de sarcina). Contraceptia suplimentara cu prezervativ asigura protectia impotriva infectiilor transmise sexual. Cat timp luati contraceptivul, nu utilizati contraceptivul de urgenta (de a doua zi).

Caitlin

acum 12 ani

am inteles,va multumesc mult!