Anticonceptionale pentru prima data

Contraceptie

Postata de Adikia cu 13 ani in urma.

Buna, prietenei mele ia venit ciclul in seara de 20.03.2011 in jurul orei 20:00, medicul ia prescris yaz din prima zi a ciclului, este vreo problema daca isi fixeaza ora 13:00 adica sa ia prima pastila in data de 21.03.2011, prima zi de menstruatie se considera primele 24 de ore ? sau doar pana face somnic ? :P astept raspuns sa stiu daca pot sau nu trece la treaba :)) Va multumesc!!!

Raspunsuri (4)

marilu123

acum 13 ani

prima zi e de 24 ore, dar nu inteleg la ce treaba vrei sa treci, oricum trebuie protectie suplimentara primele 7 zile.

Adikia

acum 13 ani

bineinteles dupa terminarea menstruatiei, oricum pe prospect scrie ca este sub protectie de la prima pastila administrata...oricum inca voi folosi prezervativ...pentru aceste 7 zile...nu vreau sa mai trec prin certuri de la postinor 2 :)

marilu123

acum 13 ani

cind iei pastile pt. prima data este protejata abia dupa 7 zile, la foliile urmatoare este protejata tot timpul.

Paula

acum 13 ani

Este protejata din prima zi daca a luat in prima zi de menstruatie.
Si ar trebui sa fiti amandoi certati pentru ca ati luat postinor ca metoda contraceptiva si nu strict ca urgenta!
ps: si-a facut analize prietena ta? Spune-i ca sunt si contraceptive combinate cu mai putin estrogen decat Yaz!