anticonceptionale MARVELON 28

Contraceptie

Postata de Mariana1898799 cu 15 ani in urma.

buna! as avea si eu o intrebare:m-i s-au prescris acum cateva zile MARVELON 28 fara nici un fel de analize la sange.Pot lua astfel de pastile?Din cate stiu au si cateva afecte adverse cum ar fi faptul ca nu poti lua antibiotice,greturi,dereglari hormonale...Stie cineva mai multe detalii???Trebuie sa0mi fac analize mai intai sau sa nu-mi fac griji?Multumesc mult.

Raspunsuri (24)

diana313101167

acum 15 ani

Buna! Si eu am luat marvelon acum nu mai i-au pt. ca sunt insarcinata. Efectele adverse de care vorbesti le intalnesti la toate anticonceptionalele. Mie mi-a fost bine, nu am avut nici macar in greutate si am luat timp de 3 ani. Si nu mi-a fost nici rau.
In privinta analizelor sa sti ca mie mi-a fost prescris de la cabinetul de planning si tot ce mi-au facut a fost sa imi puna cateva intrebari de spre ciclu si sa imi ia tensiunea. Nu am facut alte analize. In cazul in care tb sa iei antibiotice spune-i medicului sau farmacistului ca iei anticonceptionale, dar in general nu e bine sa le combini. ori ori. Sper ca ti-am fost de folos. Alina

florentina

acum 13 ani

buna ma poti ajuta cu aceste pastilute marvelon am luat timp de 3 ani iar din august anul acesta numai i-au si curios ca nu raman insarcinata crezi ca sunt ramase substante in corp ceva de genu care pot impiedica asta

adriana36106933

acum 15 ani

Fa macar un examen de secretie vaginala si un test Papanicolau inainte sa iei orice anticonceptional.Eu nu-i inteleg pe medicii astia....dau anticonceptionale dupa ureche?!?

monica214107400

acum 15 ani

buna, am si eu o intrebare despre dereglari hormaonele. Am fost l amedic si mi a dat diane 35 am luat aproape un an de ziel si mi a venit menstruatia insa de o luna nu imi mai imi vine si vreau sa stiu care este prob si daca duphastone este rau sau bun.

simona634

acum 15 ani

In primul rind trebuie sa mergi la un medic endocrinolog. Acesta te va trimite sa iti faci analizele si abia apoi vei putea urma un tratament corespunzator.
Medicii ginecologi prescriu tratamente hormonale si anticonceptionale. Dar s-ar putea ca problema pe care o ai sa fie de natura endocrina, si mai mult ca sigur ca asta este. Faptul ca nu iti mai vine ciclul ar putea indica un surplus de prolactina in sange, iar aceasta nu este o problema care tine de ginecologie.
Ginecologul iti va da progesteron sau alt tratament hormonal, care trateaza efectele dar agraveaza cauza, determinand accentuarea tulburarilor hormonale deja existente. Poti avea surprize ca-ti va creste barba, mustata,..., cu accentuare a masculinitatii.
De aceea cel mai indicat este sa consulti un endocrinolog, iar daca problema este de natura ginecologica, (99% nu este )acesta te va trimite la un specialist in domeniul ginecologic.
Te rog sa consulti un endocrinolog, apoi vino si spune-ne care sunt concluziile.
Succes si iti multumesc anticipat!

carmen589

acum 15 ani

buna. as vrea sa stiu si eu ce efecte adverse poate avea marvelon 28. poate produce dereglari hormonale, luare in greutate sau aparitia pilozitatii? sau care sunt factorii ce pot duce la astfel de efecte. d la planning mi s-a spus ca totusi acesta nu ar avea asemenea efecte dar nu mi s-a dat nici un argument care sa sustina asta. multumesc

Mariana1898799

acum 15 ani

buna!daca iau marvelon 28 de luna aceasta le pot schimba cu exluton de luna viitoare?stie cineva ceva de aceate anticoncetionale?sunt pe baza de plante?le pot lua fara recomandare?multumesc frumos!

GH.LIVIU

acum 15 ani

buna!am citit aici informatii despre anticonceptionale si multe altele...as avea si eu cateva intrebari...dak prietenul meu nu poate suporta prezervativele pot sa ma protejez doar eu si sa nu raman insarcinata?

andreea30107039

acum 15 ani

buna, si eu am luat marvelon dar nu am rezistat sa iau o luna intreaga pt ca ma simteam foarte rau.Te sfatuiesc sa incerci altceva pentru ca daca nu ti-ai facut analize nu sunt asa de bune

george104

acum 15 ani

Buna, la ce perioada e indicat sa faci pauza si cat timp? eu iau de 1 an si 7 luni si vreau sa fac o pauza.

cristina

acum 14 ani

buna fetelor, sfatul meu cel mai mare este : NU FACETI PAUZA de anticonceptionale, am patit-o pe pielea mea, am luat 2 ani si apoi am facut pauza, surpriza o dereglare hormonala de toata frumusestea, cosuri pe fata ceea ce eu nu aveam.. asa ca sfatul meu este,, sa nu se faca pauza( asa mi-a spus endocrinologul)

Alina

acum 13 ani

Buna ,am si eu o intrebare....e pentru prima oara cand iau anticonceptionale.....am luat marvelon28..:)cum procedez..?

ank

acum 13 ani

am luat antibebe yasmine si u am terminat cele 21 de pastilute pentru ca simteam ca ma ingras.am luat cam 2 kg in 18 zile cam mult nu credeti? care sunt cele mai bune si sa stiu sigur ca nu iau nici in greutate?

Ramona 22

acum 13 ani

Buna fetelor si eu am luat Marvelon 28 si 21 amandousa sunt la fel doar lipsesc cele 7 pastilute mici care sunt vitamine!
Eu am luat Marvelon din 2006 si nu am avut nici o reactie adversa la el a fost foarte bun si ma protejat de o sarcina nedorita.
acuma nu mai iau ca-mi doresc un bebe!

Ralu

acum 13 ani

Buna fetelor.Am inceput sa iau marvelon 21 cam de 10 luni,insa luna trecuta am luat marvelon 28.Sunt bune pastilele si nu am avut reactii adverse de la ele.In legatura cu ingrasarea,doctorita mea ginecolog a zis ca pentru mine sunt bune marvelonul pentru ca oricum am tendinte de ingrasare,iar pastilele astea nu au un numar mare de hormoni deci nu vor avea efecte asupra greutatii mele.Nici alte pastile nu ingraa ele efectiv dar dau o senzatie de foame si o pofta mai mare de mancare.Iar in privinta analizelor am facut mai multe analize dar dupa vreo 3 luni de luat pilule.Am facut examen la secretie,Papanicolau,consult ginecologic,multe analize la sange(de la hemoleucograma completa pana la glicemie,calcemie,fier,etc) si examen la urina.Dupa rezultate am continuat cu marvelon la indemnul doctoritei.

mady

acum 13 ani

eu an luat marvelon timp de 3 ani si m-am simtit ok in acest timp .nu am luat nici in greutate .asa ca folositele cu incredere acuma insa nu a gasit la farmacie si am inceput ca sa iau logest sper ca sa-mi priasca

crispatrick

acum 13 ani

buna,
eu am luat marvelon 28 timp de 2 ani dupa care am facut pauza cam de 4 luni(vroiam un bb)timp in care a aparut ,acu la 6 luni de la nastere as vrea sa le reiau dar in Timisoara nu se gasesc,ma puteti ajuta?am uitat sa mentionez nu am avut nicio reactie adversa1

mariana.Ch

acum 13 ani

Buna,
Eu sunt din Bistrita, si tin sa te anunt cu parere de rau ca nu se mai gasesc DELOC in farmaci marvelon.Sfatul meu e sa mergi la planning sau la ginegologul tau si sa iti prescrie altele.
Si eu am luat timp de 2 ani marvelon si am fost foarte multumita de ele,nu am avut nici o surpriza(in conditile in care prietenul meu lasa de fiecare data inauntru).

teodora

acum 13 ani

am si eu o mica intrebare am luat marvelon 28 timp de 4 luni,,iar acu mam trezit k nu se mai gasesc.. asa ca am zis ca fac o pauza de o luna timp in care sa ma duc la ginecolog.. nu am mers inca...dar am sa merg zilele astea... am o intrb.. am fost luna asta bolnava dar sper surprinderea mea azi am avut o surpriza iar mia venit.. oare de ce.. este din cauza ca fac o pauza?

bya

acum 13 ani

aceste anticonceptionale iti dau si viata sexuala peste cap si iti si deregleaza menstruatia!!!

Pag 1 din 2