Anticonceptionale luate inainte de venirea ciclului

Contraceptie

Postata de Lavinya cu 13 ani in urma.

Buna.As avea o intrebare:Am inceput sa iau anticonceptionalele inainte de a veni menstruatia cu o saptamana, si nu in prima zi de menstruatie..cum era normal.Menstruatia nu a venit dupa o saptamana ci abia dupa 2.In acest timp au aparut niste cheaguri de sange, unul fosrte mare si ma temeam sa nu fi fost embrionul deja format si apoi eliminat ac***a in vedere ca am continuat cu pastilele.Am folosit si dulcolax o data in perioada asta si tocmai din motivul asta nu stiu ce sa cred ce cheagul respectiv si cum sa continui cu pastilele.Multumesc anticipat.

Raspunsuri (17)

Iuli

acum 13 ani

De ce te-ai apucat sa iei la mijlocul ciclului anticonceptionale? Presupun ca le-ai luat fara avizul medicului si de asemenea presupun ca nu iti dai seama la ce riscuri te supui. Prezervativul nu era o solutie? Te-ai dereglat acum complet. Te sfatuiesc calduros sa te adresezi cat mai repede unui medic, daca nu vrei sa ai probleme si mai mari.

Lavinya

acum 13 ani

Da, asa e..am luat fara avizul vreunui medic si acum sunt destul de dezorientata pentru ca nu stiu cum sa continui cu ele....multumesc de sfat luli.

Sheila

acum 13 ani

Ar fi bine sa nu mai continui ci sa mergi la dr, acesta este in masura sa-ti recomande un anumit tip de anticonceptionale. Chiar daca multi medici nu iti fac analize inainte de a le recomanda ei tin cont de tipul tenului, culoarea pielii, varsta...in momentul in care le recomanda

betty

acum 13 ani

buna eu sunt in afara tarii si vin akasa pe 4 si pe 6 as vrea sa ma duk la ginecolog dar mie imi vine luna asta la sf...pot a le iau pe 6 7 kan ajung akasa mmmmie imi vine pe 30 kam asa .vreau sa iaau ptr prima data .

ina

acum 13 ani

Ti le-a recomandat un medic sau te-ai gandit tu asa ce anume sa iei. Daca nu sunt recomandate cel mai bine ar fi sa astepti pana ajungi la consult si sub indrumarea acestuia sa incepi la menstruatia viitoare

Maria.

acum 12 ani

Buna, Am nevoie de un sfat .
Luna trecuta cu 4 zile dupa terminarea menstruatiei lunare am avut contact sexual cu prietenul meu si s a rupt prezervativul, am emrs la farmacie si am luat Escapelle, la nici o ora dupa patzanie.Luna asta m am hotarat sa iau anticonceptionale si am luat Yasmin ca mai luasem anul trecut si mi le recomandase medicul.Insa am vrut sa iau in prima zi si cand am avut o mica scurgere roz le am luat dar nu a mai venit menstruatia desi m a durut burta si sanii ingrozitor, sunt la a 4 a pastila si nici un semn de ciclu. ce sa intamplat?
Acum sa renunt la pastile , sa le iau in continuare? imi mai vine luna asta sau luna viitoare?

nicoleta

acum 12 ani

buna am luat anticonceptionale inainte sa-mi vina ciclu menstrual cu o saptamana jumate .nu stiu ce sa fac sa continui sa le iau sa nu?

Otilia

acum 12 ani

si eu am luat anticonceptionalele inainte sa imi vina menstruatia si acum as dori sa imi raspunda cineva daca stie de am fost protejata. Am tot citit pe forumuri si am inteles ca dupa primele 7 zile de administrare isi fac efectul daca nu au fost incepute din prima zi de menstruatie. Va rog frumos daca cineva stie sa imi spuna si mie.

Otilia

acum 12 ani

buna imi poti spune si mie ce s-a intamplat? de ai mai luat incontinuare anticonceptionalele? si eu le-aminceput dinainte sa imi vina menstruatia si am continuat sa le iau si acum nu stiu de am fost protejata si astept sa imi vina menstruatia de doua zile. multumesc

Gyanna

acum 10 ani

buna ziua!am si eu o intrebare...am inceput sa iau anticonceptionalele marvelon 21 la 2 luni dupa nastere
prin cezariana insa nu le-am luat din prima a ciclului menstrual...de fapt dupa 14 zile.ieri am terminat prima folie..intrebarea mea este daca am fost protejata si daca mai fac pauza aceea de 7 zile?mentionez ca am avut sangerare de pe 21 pana pe 26.multumesc anticipat!

andreea

acum 9 ani

buna,am luat anticonceptionale dupa trei zile de la ciclu,,imi poate spune cineva daca e bine sau nu?

Maxim Cristina

acum 8 ani

buna ziua am si eu o intrebare am luat micoginon si am intrerupt blisteru pe la jumate pt k imi era rau am avut menstuatie imediat dupa care mia venit la sfirsitu lunii august si la inceputul lunii sep dar de atunci nu mai am menstuatie as vrea sa stiu dk pot lua anticonceptionale pt ami aparea menstruatia

Alexandra

acum 8 ani

Buna seara ...am si eu o intrebare cum sa iau pilulele inaite de mestruatie.sau dupa ce se termina ?eu am loat 4 ani yasmin si am facut un an pauza am facut o intrerupere de sarcina si acu iau din nou yasmine astept un raspuns multumesc...

Ioana

acum 8 ani

Buna. Pot lua anticonceptionale chiar daca nu sunt la ciclu?

Utilizator11634567278

acum 2 ani

Bună seara as vrea sa întreb daca poate cineva sa ma ajute cu un răspuns. Am luat anticoncepționalele înainte de menstruație cu 2 săptămâni are ceva ?pentru ca am fost nevoita

Cristina

acum 11 luni

Buna ziua va rog frumos ma puteti ajuta cu un raspun si pe mine...are ceva daca iau anticonceptionalele yasmin inainte mesntruatiei

Sonia

acum 10 luni

Dacă iei anticoncepționale in perioada când trebuie sa vina menstruația , o sa întârzie sau nu mai vine luna respectiva?