anticonceptionale luate doar 2 luni

Contraceptie

Postata de cpaudia cu 12 ani in urma.

dar nu e nicio problema daca fac asa cum v-am spus.adica pot lua doar cand am nevoie de protectie,deci nu raman dak i-au 2 luni si am contact iar apoi le intrerup pentru alte 3 luni.e singura metoda convenabila pt ambii anticonc.va rog da-ti un rasp concret multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

contraceptivul oral reprezinta un medicament, nu este un supliment alimentar luat la nevoie, implica anumite riscuri (la fiecare ciclu de incepere a tratamentului , primele 7 zile necesita mijloace contraceptive suplimentare, de tip bariera-prezervativ, diafragma, deoarece efectul contraceptivului se instaleaza abia dupa aceasta perioada) : tulburari ale ciclului ovulator (menstrual) ce nu permit aprecierea corecta a menstruatiei.