Anticonceptionale in sange

Contraceptie

Postata de aiai cu 14 ani in urma.

As vrea sa stiu daca la analizele de sange apar in mod normal si concentratiile de hormoni? Sau trebuie facuta o cerere speciala ca sa afli daca cineva ia anticonceptionale? Si la cat timp hormonii continuti de anticonceptionale "dispar" din sange?

Raspunsuri (4)

mikmok

acum 14 ani

La analizele de sange nu apar concentratii de hormoni...

aiai

acum 14 ani

Eu stiam ca hormonii circula prin sange. Toti. Si anticonceptionalele contin hormoni. De asta ma intrebam....

marialeea

acum 13 ani

Depinde ce fel de analize faci. Daca sunt analize hormonale, gen TSH, T3, T4, Prolactina, atunci da, analizele vor prezenta valori modificate. Pe prospectul anticonceptionalelor tale nu scrie daca influenteaza rezultatele analizelor? (si ce fel de analize?) Daca nu se specifica nimic... atunci, cand te duci sa ti se recolteze sange, ii spui asistentei ce iei si ea va sti cel mai bine. Dar nici eu nu cred ca anticonceptionalele influenteaza rezultele analizelor de sange clasice.

aiai

acum 13 ani

pe prospect nu scria ca influenteaza analizele, de aceea eram nelamurita. nu am avut nevoie sa imi fac prea des analize si nu stiam sigur ce se testeaza in analizele normale :) multumesc pentru raspuns