Antibiotice??

Contraceptie

Postata de mikella.mikella cu 14 ani in urma.

Buna seara, am o intrebare... au vreo influenta antibioticele injectabile asupra anticonceptionalelor? daca au si iau pastila de a 2a zi, pot sa mai iau anticonceptionale normal sau trebuie intrerupte? va multumesc

Raspunsuri (3)

Maria C

acum 14 ani

Pastila de a doua zi, altfel spus Postinor, este recomandata doar in cazurile urgente, maxim de 2 ori pe an. Folosirea repetata a acestei metode scade din eficienta ei si creste riscul obtinerii unei sarcini sau a unor efecte secundare. Si sa-ti raspund la intrebare, da, antibioticele injectabile au efect asupra anticonceptionalelor.

Sheila

acum 14 ani

Buna
Ar fi de preferat sa folosesti si alta metoda de protectie, dar in nici un caz pastila de a 2 zi.Incearca mai bine prezervativul.Vei continua sa iei Ac ca pana acum fara intreruperi.
Numai bine

mikella.mikella

acum 14 ani

Am intrebat azi la cabinetul de plannig si mi s-a spus ca nu scad efectul pastilelor...