antibiotice si anticonceptionale?

Contraceptie

Postata de simonyk cu 11 ani in urma.

Buna ziua.
Iau anticonceptionale microgynon,am 6 pastile luate din folia noua.Am facut insa o infectie la masea pt care iau amoxicilina.Din cate stiu aceste pastile interactioneaza intre ele. Intrebarea mea este daca sa mai iau anticonceptionalele sau sa le opresc? Stiu ca trebuie sa folosesc o metoda "de bariera" in timpul administrarii antibioticelor,pentru ca m-am mai confruntat in urma cu un an cu aceasta problema,insa nu mai tin minte ce mi-a spus atunci medicul.Nu pot sa ies din casa sa merg la o farmacie sa intreb pt ca e frig si nu am voie sa respir aer rece.
Stie cineva cum ar trebui sa procedez? Multumesc!

Raspunsuri (2)

Sigada

acum 11 ani

Luati anticonceptionalele in continuare, fara intrerupere insa pana la sfarsitul foliei folositi metoda contraceptive suplimentare.
Daca luati antibiotic va recomand sa luati si un probiotic si un antimicotic pentru a preveni aparitia candidozei vaginale.

claudia

acum 10 ani

buna ziua ma numesc Claudia si am 28 de ani.am o problema,acum o saptamana in urma am fost la dentist mi-a scos o masea si maseaua de minte..toate bune si frumoase dar la cateva ore mi-a aparut o sangerare pe care nu o puteam opri..am fost la dentist m-a curatat din nou si mi-a dat tratament cu antibiotic si metronidazol...in ziuz in care am fost sa ma curete mi-a venit si menstruatia,mi-a venit in ziua aceea iar dupa aceea s-a intrerupt..este din cauza pastilelor?multumesc