amoxicilina cu Yasmin

Contraceptie

Postata de Ram12 cu 12 ani in urma.

am gripa si ar trebui sa iau antibiotic pt k de o sap stau asa doar cu pastile de paracetamol si streptils si nu pot mank nik....imi cauzeaza Amoxicilina dak iua yasmin??????????????????????

Raspunsuri (2)

martie

acum 12 ani

eu cred ca antibioticele nu sunt prietene cu anticonceptionalele,cele din urma nu isi mai fac treaba.Asa ca ai mare grija si protejeaza-te suplimentar

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

gripa este o afectiune respiratorie virala, ce necesita antibiotic doar in caz de suprainfectie obiectivata de medicul curant (medicul de familie caruia trebuie sa va adresati pentru a stabili daca este vorba de o infectie gripala sai paragripala ).
pentru a combate, febra, obstructia nazala (prin secretii nazale ) este indicat sa consumati lichide mai multe (calde, nu fierbinti), sa utilizati antipiretice ce nu necesita prescriptie medicala(febra >38 ), vitamina C ;
antibioticele scad efectul contraceptivelor orale.