amanarea menstratie

Contraceptie

Postata de flade05 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Am doua intrebari legate de menstruatie si anticonceptionale. As dori sa aman perioada menstruatie, si am inteles ca as putea face acest lucru luand a doua folie de anticonceptionale imediat dupa ce am terminat folia curenta. As vrea sa stiu daca rezultatul este cel dorit. Cea de-a doua intrebare a mea este legata de cat de protejata as fi in conditiile administrarii celei de-a doua folii, daca exista riscul de a ramane insarcinata, sau ar trebui sa optez si pentru alta metoda contraceptiva.
Va multumesc pentru raspuns.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

da, nu se va mai respecta acea zi de pauza si se va continua blisterul urmator, urmat de cele 7 zile de pauza. efectul contraceptiv se mentine ,cat timp de se administreaza corect (cu o intarziere de pana la o ora jumatate fata de ora stabilita).

flade05

acum 12 ani

multumesc frumos pentru raspuns!