Amanare menstruatie

Contraceptie

Postata de jacksparrow11 cu 10 ani in urma.

Buna! Stiu ca se poate amana menstruatia cu ajutorul anticonceptionalelor,daca nu fac pauza de 7 zile.Eu iau anticonceptionale de cateva luni. Daca vreau sa imi aman menstruatia, sa zicem,pentru 7 zile,iau 7 pastile din blisterul nou,fac pauza timp in care trebuie sa-mi vina menstruatia iar in ziua 8 cand trebuie sa iau din nou pastilele,incep un blister nou sau il continuu pe cel din care am luat deja 7 pastile pentru amanarea menstruatiei? Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Dan Raica

acum 10 ani

Buna ziua,

Intr-adevar, in cazul adeministrarii de anticonceptionale,nu putem vorbi de o menstruatie propriuzisa,ci de o sangerare lunara,care apare datorita absentei hormonilor administrati prin tablete. Poate fi indusa oricand prin jocul administrarii acestor hormone.Inainte de a modifica graficul administrarii hormonilor, sfatuiti-va cu ginecologul dumneavoastra, pentru ca pot aparea o multime de efecte secundare.

O zi buna!

Imis

acum 9 ani

Buna ziua domnule doctor!

Pe perioada alaptarii (care a durat 2 ani) nu am avut menstruatie deloc! Mentionez faptul ca dupa ce am nascut am folosit anticonceptionale CERAZETE (la sfatul ginecologului).
In urma cu 4 luni mi-am intarcat copilul, iar dupa o luna mi-a venit menstruatia, continund totusi administrarea anticoncepitonalelor! Mai mentionez ca dupa intarcare, in urma fiecarui contact sexual am sangerari care pot dura chiar si 7 zile.

Sunt motive de ingrijorare cu privire la frecventa menstruatiei/sangerarilor (chiar si dupa 28 de luni de la nastere)?

Cand ar trebui ca menstruatia sa se desfasoare regulat? Si de ce, dupa fiecare contact sexual, am sangerari?

Va multumesc anticipat!