Am uitat sa iau pastila

Contraceptie

Postata de gabri_lavi cu 14 ani in urma.

Dupa o pauza de 2 luni am inceput sa iau Marvelon 21in prima zi o menstruatiei care dureaza 5 zile, dupa 6 zile am avut un contact sexual neprotejat in urma caruia am uitat sa iau cea de-a 7 pastila si am luat-o dupa 10 ore jumate. Exista riscul sa nu-si faca efectul si sa raman insarcinata? Nu cred k mai pot apela la pilula de a 2 zi deoarece am lai folosot-o cu 2 luni in urma si mi-e teama de efectele secundare.

Raspunsuri (6)

Sheila

acum 14 ani

Daca a fost luata in termen de 12 ore nu ar trebui sa-ti faci probleme. Cred ca asta scrie si in prospect

bianca

acum 14 ani

pastilele contraceptive incep sa isi faca efectul din a 7 a zi de utilizare ,o pastila luata in prima zi de ciclu are efect contraceptiv in abia in a 7 a zi,asa se explica si faptul ca in perioada menstruatiei cand nu luam pastile efectul contraceptiv se mentine ,asadar daca pastila uitata daca era a 11 a ,atunci esti protejata ,atentia trebuie sporita peste fix o saptamana pt ca atunci efect contraceptiv trebuie suplimentat prin alta metoda.(prezervativ)

gabri_lavi

acum 14 ani

pastila uitata era a 7-a. Primul contact sexual neprotejat a fost in ziua a 6-a apoi urmatorul in ziua a 7-a. Sa inteleg k neasteptand primele 7 zile k pastilele sa-si faca faca efectul e posibil sa raman insarcinata?

oana

acum 14 ani

E prima oara cand aud explicatia asta. Dupa cum spunea si Sheila daca a fost luata in 12 ore nu trebuie sa-ti faci probleme.
Un medic ne spune si noua cum e cu cele 7 zile dupa care isi face efectul pastila
Bianca dar cu pastilele care isi fac efectul din primele zile de folosire cum e?

gabri_lavi

acum 14 ani

Sicer nu-i prima data cand nu astept 7 zile de la inceperea pastilelor k sa am un contact sexual neprotejat. Cred k am facut si din a 5-a zi si nu am ramas insarcinata, insa foloseam alt tip de anticonceptionale. Acum nu stiu daca termenul de 7 zile trebuie respectat intocmai sau e doar o metoda de siguranta in plus pt a nu da gres eficacitatea anumitor pastile de o calitate mai redusa.

mary

acum 14 ani

eu iau marvelon 28 de 2 ani si ceva si nu am facut nici o pauza.saptamana trecuta am uitat luni(29 martie) sa iau pastila(primul rand de pastile , luni fiind a 4''a pastila) si am luat''o marti si pe cea de luni si pe cea din ziua in curs iari luni(5 aprilie ) am avut contact neprotejat.e posibil sa fie vreo problema?