Am uitat sa iau pastila anticonceptionala ?

Contraceptie

Postata de membru225200 cu 7 ani in urma.

Buna ziua,
Am uitat sa iau o pastila anticonceptionala si am luat-o dimineata deci am luat doua intr-o zi ,
nu am avut contact sexual in acea saptamana dar am avut dupa 1 sapt jumate , exista ceva riscuri ar trebui sa iau pastila de urgenta ?
multumesc

Raspunsuri (1)

C0ryna

acum 7 ani

Pe prospect scrie asta , cauta pe internet prospectul anticonceptionalelor pe care le iei , dar din ce am citit eu daca o pilula este uitata si este luata in maxim 24h nu este nimic , si da , se ia normal pastila , la ora stabilita , deci e ok caai luat-o pe urmatoarea la ora care trebuia. Citeste totusi , sa te lamuresti bine.