am sarit peste o pilula....

Contraceptie

Postata de ionela027 cu 12 ani in urma.

Iau rigevidon de aproape 4 luni de zile.Aseara cand am luat pastila,dimineata am constat ca am sarit peste una si am luat-o pe cea care urma sa o iau astazi.Sunt riscuri in cazul acesta?

Raspunsuri (1)

alice

acum 12 ani

nu cred ca este nici un risc.La urma urmei fiecare pastila contine acelasi lucru,iar numerotarea acestora se face pe ambalaj numai pt ajutorul nostru,pt a putea tine evidenta.Asa ca nu cred ca este vreun risc daca ai luat pastila din locul denumit "vineri" sau V cum este notat,in ziua de joi.Doar ia pastilele in continuare,si nu va fi nici o problema.Singura problema este sa nu uiti sa iei pastila in vreuna din zile....si chiar si atunci,daca citesti prospectul,scrie ca daca o iei in primele 12 ore riscurile sunt minime,insa nu trebuie sa ne facem un obicei din a le lua dupa ureche,la ce ore ne convin noua.Trebuie luate in fiecare zi,aprox la aceeasi ora.