Am pierdut o pastila anticonceptionala din folie

Contraceptie

Postata de Utilizator11729318516 cu 6 zile in urma.

Am pierdut o pastila anticoncepționala din folie, anticoncepționalele sunt pe rețetă, ce este de făcut?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

Daca ati pierdut o pilula anticonceptionala din folie nu trebuie sa intrati in panica. Daca este in prima saptamana a fazei active a pilulei, puteti lua o pastila de rezerva dintr-o folie de rezerva cat mai curand posibil. Continuati folia in mod normal. Daca ati avut contact sexual neprotejat in ultimele 5 zile, discutati cu un medic despre posibilitatea contraceptiei de urgenta.

Daca este in a doua sau a treia saptamana, este putin mai flexibil. Daca puteti, luati o pastila de rezerva. Daca nu, continuati cu restul pilulelor active ca de obicei.

Este important sa administrati corect pastilele anticonceptionale daca va doriti sa va asigurati o contraceptie eficienta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-procedezi-daca-omiti-o-zi-din-tratamentul-anticonceptionali_18644