am nevoie urgent de un sfat va rog

Contraceptie

Postata de loreda_17 cu 12 ani in urma.

buna ziua.am nevoie urgent de un sfat.astazi trebuie sa incep sa iau pentru prima data tratamentul cu anticoceptionale insa am o mica problema.am avut unele probleme si am luat pana azi dimineata la 2.30 antibiotic zinerit.este vre-o problema daca le opresc si incep folia de anticoceptionale?sunt suta la suta protejata?astept raspuns urgent va rog

Raspunsuri (3)

loreda_17

acum 12 ani

nu zinerit ci zinnat ma scuzati

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

incepeti tratamentul cu contraceptiv oral asa cum v-a recomandat medicul, din prima zi a menstruatiei sau cel tarziu a cincea zi; se vor utiliza mijloace de protectie suplimentare (metode de bariera-prezervativ) in primele 7 zile de administrare a contraceptivului (pana isi realizeaza eficacitatea, efectul contraceptiv). tratamentul cu antibiotic va fi continuat cat timp a fost indicat de medic.

loreda_17

acum 12 ani

multumesc pentru sfat.mai aveam 4pastile de antibiotic dar le-am intrerupt.mi-a fost prea frica.sunt in prima zi de ciclu si am luat prima pastila de yasemin.mi-a fost recomandat si femina 4.si inca o intrebare:am luat o jumatate de mig400 pentru dureri.este considerat antibiotic?fiind la inceputul tratamentului nu prea stiu ce pot lua odata cu yasemin si ce nu.multumesc