Dureri pelviene, senzații de grețuri

Contraceptie

Postata de Utilizator11698127449 cu 6 luni in urma.

Am început viața sexuală și sau început dureri pelvine, senzații de grețuri însă a doua zi după primul act am avut ciclu menstrual.Care pot fi cauzele durerii pelvine care durează deja două săptămâni ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

In cazul in care ai inceput recent viata sexuala si ai dureri pelvine care persista timp de doua saptamani, este important sa consulti un medic pentru evaluare si diagnostic. Exista mai multe posibile cauze pentru aceste simptome, inclusiv infectii urinare, infectii ale tractului genital superior, inflamatia pelviana sau probleme ginecologice, cum ar fi chisturi ovariene sau fibroame uterine. De asemenea, ar putea exista o legatura intre durerea pelviana si senzatiile de greturi, insa acestea sunt doar speculatii si doar un medic ar putea diagnostica cu exactitate. Médicul va efectua un istoric medical detaliat, un examen fizic si poate recomanda investigatii suplimentare, cum ar fi analize de sange, teste de urina sau ecografii pelvine pentru a identifica cauza simptomelor tale si pentru a te trata corespunzator.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/care-sunt-cauzele-infectiilor-urinare-frecventei_16666