Am început anticoncepționale?

Contraceptie

Postata de Dana cu 2 luni in urma.

Am început utilizarea anticoncepționalelor pentru prima dată, dar nu le-am luat în prima zi a ciclului menstrual, le-am luat când a 5-a zi după finisarea menstruatiei. Este o problemă?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Inceperea utilizarii anticonceptionalelor in orice zi a ciclului, si nu doar in prima zi, este acceptabila, insa eficienta contraceptiva nu este garantata imediat, ci numai dupa 7 zile de uitilizare consecutiva a anticonceptionalelor. Pana la atingerea acestui prag de siguranta, trebuie utilizate metode contraceptive suplimentare, cum ar fi prezervativele. Este important sa urmati instructiunile medicului sau ale farmacistului si sa folositi pastilele exact asa cum vi s-a spus.

Alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/anticonceptionalele-risc-vs-beneficii_19063
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-probleme-ce-pot-sa-apara_17618