Am intrerupt anticonceptionalele

Contraceptie

Postata de iuliana.julie cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Am o intrebare. Am intrerupt anticonceptionalele "Desorelle"(pe care le-am luat timp de un an si jumatate) acum o luna si ceva si trebuia sa imi vina acum o saptamana aproximativ. Am avut relatii sexuale neprotejate dar fara ejaculare in interior. De cateva zile am pete maronii pe lenjerie si am usoare dureri de burta ca si cum ar urma sa vina menstruatia. Nu am facut inca un test de sarcina... credeti ca aceste pete maronii pot fi o intarziere a menstruatiei? Este prima data cand fac pauza la anticonceptionale si nu cunosc efectele... Multumesc!

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 12 ani

De prezervativ ati auzit? Stiti ca ejacularea in exterior nu este deloc o masura de contraceptie sigura?

iuliana.julie

acum 12 ani

Da normal ca am auzit! Insa nu-mi plac nici mie si nici iubitului meu.. tocmai de aceea si am luat mereu anticonceptionale. Dar am hotarat ca este timpul sa fac o pauza de 2 luni ca sa isi mai revina un pic ficatul meu... la indemnul medicului care mi le-a recomandat la un an si ceva fac pauza 2 luni. Intrebarea mea era daca in prima luna la renuntarea lor este normal sa intarzie atat! Oricum multumesc pentru raspuns. Maine de dimineata voi face un test pentru linistea mea. O seara placuta!

Iuli

acum 12 ani

Nimanui nu ii plac prezervativele in mod deosebit, mai ales barbatilor care pun placerea lor inaintea sanatatii si sigurantei partenerei. Dar este vorba de o necesitate. Viata sexuala vine si cu parti mai putin placute. Cred ca un prezervativ este de dorit unui avort sau unui copil nedorit. Testul se efectueaza la cel putin 1 saptamana de intarziere. Succes!

iuliana.julie

acum 12 ani

Multumesc! Dar tocmai am constatat ca mi-a sosit "musafirul" mult asteptat! In cazul acesta mai este necesar un test?

Bexi

acum 12 ani

asteapta cateva zile, sa fii sigura ca e menstra, si nu sudare a sarcinii, poate sunt putin sarcastica, dar eu am ramas insarcinata exact ca si tine... intamplator, la noi era in plan bebele doar ca initial am vurt sa asteptam pana toamna...dar toamna io aveam deja 2 luni:) pentru linistea ta, asteapta pana trece menstra si dupa aceea fa un test sau o vizita la ecograf.

iuliana.julie

acum 12 ani

Multumesc Bexi! Vreau sa spun ca am niste dureri menstruale groaznice... se cunoaste ca nu mai iau pastilele... asta a fost inca un motiv pt care medicul mi le-a dat... eu zic ca este menstra pt ca vine normal... nu abundent, nu putin.. e normal. Oricum o sa fac si un test dupa ce va trece. O zi frumoasa!