Am dureri de burta dupa ce partenerul meu a ejaculat in mine acum 2 seri de doua ori , iau logest de 3 luni , credeți ca as putea sa fiu însărcinată ?

Contraceptie

Postata de Erika Madaras cu 5 luni in urma.

Acum doua seri partenerul meu a ejaculat in mine de 2 ori si am dureri in zona burți , aproape de vagin , iau logest de 3 sau 4 luni. Aceste dureri sunt normale dupa ejaculare , as avea sanse sa fiu însărcinată ? Sa merg sa iau o pastila de a doua zi ? Tin sa menționez ca ginecoloaga mea mi-a prescris aceste pastilele pentru a evita sarcinile. Va rog sa ma ajutați , vreau un raspuns cat mai rapid si sigur , multumesc frumos !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Daca iei regulat pastilele contraceptive Logest si nu ai uitat nicio doza, sansele de a ramane insarcinata sunt foarte mici. In plus, ejacularea in vagin nu provoaca de obicei dureri de burta, deci durerea pe care o simti poate avea alta cauza.

Cu toate acestea, daca esti foarte ingrijorata sau daca durerea persista, ar fi mai bine sa iti consulti ginecologul. Doar acesta iti poate oferi sfaturi adecvate pentru situatia ta.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293