ajutor

Contraceptie

Postata de anaoana cu 13 ani in urma.

buna am si eu o intrebare am chisturi pe ovar foarte multe am fost la doctor si mi-a dat anticoceptionale sa iau am luat in prima zi de ciclu si mia venit o luna ciclu si nu le-am mai luat ce treb sa fak sa ma adresez medicului?ms

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Da, mergi la medic.

danyelin

acum 13 ani

Buna.Medicul ti-a recomandat sa iei anticonceptionalele din prima zi de ciclu? Aceste pastile au rolul de a stopa dezvoltarea acestor chisturi si se iau dupa o oarecare schema.In orice caz daca ai primit -o n-ar trebui sa te sperie foarte tare.Aceste pastile sunt pe baza hormonala si cam totdeauna deregleaza perioada de menstra.Parerea mea ar fi sa le iei asa dupa prescriptia medicului si cam in aproximativ 2-3 luni ciclul iti va intra la perioada normala.Daca insa simti ca ai anumite dereglari in sensul de scurgeri mai abundente sau culoare schimbata ,atunci este cazul sa consulti iar medicul.Toate bune!

Mirela

acum 13 ani

Du-te la medic. Nu ai luat conceptionalele cum trebuie. Si eu am urmat un astfel de tratament si se rezolva, este foarte bun, chisturile vor disparea. Trebuie sa respecti modul de administrare al anticonceptionalelor prescrise. Mergi la alt medic. Sanatate!