:(((:(((ajutati-ma

Contraceptie

Postata de alina1037 cu 15 ani in urma.

dupa 6 ianuarie am inceput prima folie de logest...pe 27 ianuarie am terminat folia...dupa 3 zile adica pe 30 ianuarie mi-a venit iar menstra...am inceput din prima zi de cilcu prima pilua din ziua respectiva si am continuat...este bine sau nu???
Nu mi-a venit sange curat,este mai inchis la culoare si nu foarte mult ca de obicei...

Raspunsuri (3)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Din cate am inteles, ai inceput pria folie de Logest pe 6 ianuarie, le-ai terminat pe 27. Iar pe 30 ianurie ai inceput a doua folie??
Daca ai facut asa , sa stii ca nu este OK. Dupa ce termini prima folie de 21, faci pauza 7 zile in care nu iei nici un drajeu. In acest interval, apare menstruatia. O noua folie de Logest o incepi din a 8-a zi, indiferent daca menstruatia s-a oprit sau nu.
Mai simplu : 21 de drajeuri, 21 de zile in care le iei; 7 zile pauza, si apoi o noua folie. Si tot asa.Asta inseamna ca vei incepe o noua folie de Logest in ziua in care ai inceput-o si pe prima.
Sa stii ca si eu am patit la fel, cand am inceput sa iau anticonceptionale, menstruatia tinea mai putin si nu mai era asa de abundenta.
Sanatate maxima!

alina1037

acum 15 ani

si in cazu asta ce trebuie sa fac?am luat deja 3 pilule...nu mai iau pana fac 8 zile?si le incep atunci?multumesc mult

ioan247

acum 15 ani

draga mea sfatul meu este acesta daca ai inceput sa iei logest din prima zi a ciclului trebuie sa termini folia si sa ast sati vina ciclu dupa ce tia venit sa incepi urmatoarea folie in a 5 zi de ciclu chiar daca mai ai sau sa terminat doar asa poti sati reglezi ciclu vb serios si nu te speria ca este mai inchis asa se intampla prima luna