Ajutati-ma va rog

Contraceptie

Postata de Stoica valer cu 12 ani in urma.

Buna seara ! Am 22 ani , pina acum nu am mai folosit contraceptive orale. De 3 luni iau Yasmin , si am si eu o intrebare , pot avea relatii neprotejate in perioada de pauza , pina la trecerea la un nou blister , sigur si pina la venirea ciclului . Adica in acele 7 zile , in care trebuie sa vina ciclul ? Trebuie sa apelez la alt tip de contraceptie ? Sau sunt calculate contraceptivele si pentru aceste 7 zile .

Raspunsuri (2)

alice

acum 12 ani

Eu iau anticonceptionale de aprox 5 ani,si stiu sigur ca sunt calculate si pt acea perioada de 7 zile de la terminarea blisterului ,pana la aparitia menstrei.Eu cat timp am luat anticonceptionale nu m-am protejat cu nimic altceva,in afara faptului in care am fost nevoita sa iau tratament cu antibiotic,deoarece acesta interactioneaza cu ele.

Stoica valer

acum 12 ani

Alice : Iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Deja o sa stiu pe viitor . Nu stiam cum sa procedez , fiind ca nu mai luasem inainte niciodata contraceptive orale ...
O zi buna iti urez , Ai grija de tine !!!