Act sexual neprotejat?

Contraceptie

Postata de Utilizator11722457021 cu 2 luni in urma.

Buna ziua, pe data de 21 iulie, undeva la ora 03:00 am intretinut relatii intime neprotejate cu iubitul meu, tot pe 21 pe la ora 15:00 am luat Emergana. Nu mai stiu exact data in care a inceput menstruatia luna aceasta, dar a fost undeva cam prin 10-11 iunie si cam pe 16 iulie s-a terminat. Problema e ca sunt si supraponderala, si din cate am citit, asta afectează efectul pastilei. Pe 31 iulie cam la ora 04:00 m-am trezit cu o stare de slăbiciune si ameteala, cu stare de greata. Simteam furnicaturi la degetele de la maini si de la picioare si in zona gurii. Din data de 2 august, am inceput sa am niste sangerari, la inceput cateva picaturi, dupa din ce in ce mai abundente. Azi, pe 3 august a inceput sangerarea sa fie asemănătoare cu cea menstruala la cantitate, umplandu-se 3 sau 4 absorbante de noapte in decurs de 4 ore. Culoarea sangelui e mai deschisa decat de obicei, de aceea m-a indus in eroare. Oare sunt insarcinata sau nu?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Dupa descrierea ta, semnele pe care le-ai mentionat sunt efectele secundare normale ale pilulei de a doua zi, Emergana, cum ar fi sangerarile neregulate si simptomele asemanatoare gripei. Cu toate acestea, nu se poate exclude posibilitatea unei sarcini, ac***a in vedere ca eficienta pilulei este mai mica in cazul persoanelor supraponderale.

Singura metoda sigura de a sti daca esti insarcinata sau nu este de a face un test de sarcina dupa o saptamana sau mai mult de la actul sexual neprotejat. Ar trebui sa iei in considerare o consultatie medicala daca simptomele persista sau daca sangerarea este neobisnuit de abundenta sau dureaza mai mult decat o menstruatie normala.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091