8 zile de anticonceptionale extra. Poate fi o problema?

Contraceptie

Postata de Ana cu 2 ani in urma.

Folosesc anticonceptionale Artizia. Nu am mai facut pauza aceea de 7 zile in martie fiindca in luna precedenta am luat o pilula la 10 ore diferenta de ora obisnuita. Problema e ca am plecat din orassi am uitat pastilele acasa, de aceea am cumparat o alta cutie. Ac***a doua folii nu am realizat ca am depasit cele 24 de zile. Mi-am dat seama saptamana trecuta de faptul ca am luat cu 8 pastile mai mult. Am decis luni sa ma opresc si sa fac cele 7 zile pauza, urmand ca astazi sa incep o cutie noua. Intrebarea mea este: afecteaza eficienta anticonceptionalelor acest mod haotic in care am procedat. Tin sa mentionez ca am luat pilule in fiecare zi, aproximativ la aceeasi ora.
Multumesc frumos!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-si-efectele-secundare-asupra-celorlalte-viscere_1187