Pilula de a doua zi?

Contraceptie de urgenta

Postata de Alexandra cu un an in urma.

Prietenul meu și a atins penisul și cu aceeași mana mi a introdus degetele în vagin de câteva ori. De teama sa nu fi existat sperma pe degetele lui si sa nu rămân însărcinată am luat la o ora pilula de a doua zi. După, în următoarele 4 zile am fost foarte stresata de frica sa nu rămân însărcinată. Am avut simptome de durere de burta,mica sensibilitate la nivelul sânilor și diaree, cu o usora durere de spate si intepaturi in inima uneori. Este normal ca și în a 5 a zi sa ma doara burta ca niște ușoare crampe? Majoritatea simptomelor cred ca sunt de la stresul excesiv și frica de a nu se întâmplă ceva. Pastila a fost luata în ultima zi a ciclului menstrual dar mi e frica ca nu cumva sa fi rămas totuși însărcinată. Am stomacul sensibil și burta la fel. Dar cum am spus încă am diaree de la luarea pastile și stresul e prezent mai mereu. Ma mai înțeapă și pieptul și inima. Sunt șanse sa fi rămas? Sunt minora și mi e frica.

Raspunsuri (2)

Dr. Irina Dragoi

acum un an

Buna ziua! Daca ati intretinut raporturi sexuale in ultima zi a ciclului menstrual sunt foarte mici sansele sa ramaneti insarcinata, iar daca ati luati si pastila nu ar trebui sa va faceti griji. Cele mai multe femei ovuleaza la un moment dat intre zilele 11-21 ale ciclului lor atunci cand numeri de la prima zi a ultimei menstruatii. Aceasta este ceea ce se cheama “perioada fertila”, deoarece in acest interval sansa de a ramane gravida este cea mai mare. Cel mai probabil, simptomele pe care le aveti sunt cauzate de pastila de a 2-a zi, în teorie, este puțin probabil să rămâneți însărcinată în timpul menstruației.

Alexandra

acum un an

Mulțumesc. Dar am observat astăzi la 5 zile după luarea pastile faptul ca am secreție transpatejta lipicioasa. Înseamnă neapărat ovulație? Este normal la asa un scurt timp după pilula . Plus ca îmi vine sa ma duc la baie mai des. Am rămas oare însărcinată?