Întârzie ciclul de la pastila de a 2 a zi?

Contraceptie de urgenta

Postata de Andrada cu 2 luni in urma.

Am avut un contact sexual neprotejat cu iubitul meu prima oara a ejaculat in mine dupa 3-4 ore am luat un escappele iar dupa duminica a 2 a zi sa rupt iar prezervatiul dupa cateva oare am luat un ella one
Dupa cateva zile am avut niste sangerari vaginale..
Am facut 4 teste de sarcina toate sun negative mi a fost rau si am avut greturi si oboseala oare e normal?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Pastila de a doua zi poate cauza intr-adevar intarzierea ciclului menstrual, deoarece aceasta modifica echilibrul hormonal natural al organismului. Simptomele pe care le descrieti (greata, oboseala) pot fi, de asemenea, efecte secundare ale pastilei.

Sangerarea vaginala pe care ati avut-o poate fi o sangerare de intrerupere, care este o reactie normala a corpului la schimbarile hormonale cauzate de pastila. Daca au trecut cel putin doua saptamani de la contactul sexual neprotejat si toate testele de sarcina au iesit negative, este foarte probabil sa nu fii insarcinata. Cu toate acestea, daca simptomele persista sau daca ciclul tau menstrual continua sa fie neregulat, ar trebui sa va adresati unui medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091